Metropolita katowicki wydał specjalny dekret w sprawie odpustów z okazji roku jubileuszowego na cześć św. Józefa w Archidiecezji Katowickiej. Odpust można uzyskać do 8 grudnia 2021 roku.

We wprowadzeniu do dokumentu abp Skworc napisał: „zarówno dla odnowienia naszej wierności z Bogiem oraz pogłębionego rozeznawania Jego woli w życiu, jak i duchowego ubogacenia celebracji i nabożeństw sprawowanych w ramach tego Roku Jubileuszowego, działając przede wszystkim według wskazań Ojca Świętego Franciszka, zawartych w liście apostolskim Patris corde, a także w oparciu o dekret Penitencjarii Apostolskiej i dokument Komisji Duszpasterstwa KEP, ogłaszam postanowienia dotyczące możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami na terenie Archidiecezji Katowickiej w okresie od 2 lutego do 8 grudnia 2021 roku ze wskazaniem na podjęcie właściwych dla tego czasu działań duszpasterskich”.

Odpust zupełny mogą uzyskać wierni, którzy wolni od wszelkiego grzechu, podejmą w Roku świętego Józefa następujące dzieła duchowe:

  •     przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o świętym Józefie;
  •     na wzór świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy;
  •     będą odmawiać modlitwę różańcową w rodzinie i pomiędzy narzeczonymi;
  •     powierzą swą działalność (szczególnie pracę zawodową) opiece świętego Józefa lub będą Go wzywali w modlitwach wstawienniczych za osoby bezrobotne, aby mogły znaleźć zatrudnienie, a także w intencji poszanowania godności ludzkiej pracy;
  •     będą odmawiać Litanię do świętego Józefa, ofiarowaną w intencji Kościoła prześladowanego oraz w intencji ulżenia chrześcijanom na różne sposoby prześladowanym;
  •     odmówią 19. dnia każdego miesiąca i w każdą środę (dzień poświęcony wspomnieniu świętego Józefa) dowolną, prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć tego Świętego.

W dekrecie czytamy: „uwzględniając obecną sytuację publicznego zagrożenia zdrowia, dar odpustu rozszerza się na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i tych wszystkich, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy wolni od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków odpustu, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda (np. w szpitalu), akt pobożności na cześć świętego Józefa – pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci”.

Metropolita katowicki zachęca również kapłanów, by „poświęcali się sakramentowi pokuty i często – jeśli tylko to możliwe – osobiście i korzystając z pomocy nadzwyczajnych szfarzy – zanosili Komunię świętą do osób chorych i osłabionych wiekiem”.

Biskupi dokument wylicza kościoły jubileuszowe. Kolejno są to: katedra Chrystusa Króla w Katowicach oraz sanktuaria i bazyliki:

  •     świętego Józefa w Rudzie Śląskiej;
  •     sanktuarium i bazylika Matki Bożej Bogucickiej w Katowicach;
  •     sanktuarium i bazylika Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich;
  •     sanktuarium i bazylika Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie;
  •     sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach;
  •     sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej;
  •     bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach;
  •     bazylika św. Wojciecha w Mikołowie;
  •     bazylika św. Antoniego z Padwy w Rybniku.

Do grupy zostały włączone kościoły pod wezwaniem świętego Józefa w Chorzowie, Czarkowie, Czerwionce-Leszczynach, Godowie, Jastrzębiu Zdroju (Kościół św. Barbary i św. Józefa), Katowicach-Józefowcu, Katowicach-Załężu, Mysłowicach-Krasowach, Nieboczowach, Piekarach Śląskich-Józefce, Rybniku, Świętochłowicach, Tychach-Wartogłowcu oraz Żorach-Osinach oraz inne kościoły ze stałą posługą sakramentu pokuty i pojednania: św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce i Królowej Apostołów w Rybniku.

Do pielgrzymowania do wymienionych miejsc świętych metropolita katowicki zachęca szczególnie narzeczonych i całe rodziny.

KAI / ks. Rafał Skitek