Święta Daria – patronka sędziów, wg Ökumenisches Heiligenlexikon urodziła się w Egipcie. Pochodziła ze szlacheckiego rodu. Wyszła za mąż za Chryzanta, pod którego wpływem przyjęła chrzest. Chryzant przybył do Rzymu na studia. Nawróciwszy się, przywiódł do Chrystusa westalkę Darię oraz innych mieszkańców. Oboje nawrócili wielu pogan na wiarę chrześcijańską.
Nawróciwszy się, przywiódł do Chrystusa westalkę̨ Darię oraz innych mieszkańców. Podczas prześladowania za czasów cesarza Numeriana zostali oni pochwyceni i skazani na śmierć́. Wyrok wykonano w sposób okrutny - wrzucono ich do dołu powstałego po nie używanym akwedukcie przy via Salaria i tam żywcem zasypano ziemią oraz kamieniami.
Ich pochwała w Martyrologium Rzymskim pod datą 25 października brzmi następująco: W Rzymie męczenników Chryzanta i Darii. Chryzant był zapewne przybyszem. Nawróciwszy się, przywiódł do wiary Darię i innych mieszkańców miasta. Prześladowanie ogarnęło ich za panowania Walensa. Na śmierć skazani zostali oficjalnie za to, że zbierali się na cmentarzach. Wyrok wykonano w sposób szczególnie okrutny: wrzucono ich do dołu powstałego po nieużywanym akwedukcie przy via Salaria i żywcem zasypano ziemią oraz kamieniami. Śmierć ponieśli w 283 lub 284 r. Ci egipscy męczennicy są patronami sędziów.
Domniemane relikwie Św. Darii znajdują się w Wiedniu, Salzburgu i Neapolu. Ikonografia przedstawia ją zwykle jako matronę rzymską z palmą w jednej, a z księgą w drugiej ręce. Jej atrybutami są: kamienie, korona, lew.
W ikonografii przedstawia się św. Chryzanta jako rzymskiego młodzieńca z palmą w dłoni. Czasami jako rycerza Chrystusa w wianku na głowie.
Źródło:
http://3obieg.pl/swieci-patroni-prawnikow/
21 grudnia 2020
Uroczystość Narodzenia Pańskiego, A.D. 2020
05 grudnia 2020
Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju...
29 listopada 2020
Program duszpasterski 2020/21
05 października 2020
Przyjmowanie Komunii św.
27 maja 2020