Jak dobrze przeżyć Adwent - refleksja arcybiskupa Wiktora Skworca. "Kościół nam mówi: zatrzymaj się, pomyśl kim jesteś i dokąd zmierzasz..."


Szanowni Państwo, za nami I niedziela adwentu. Rozpoczął się czas oczekiwania. Czas adwentu to szczególny czas w naszym życiu, w kościele, ale także w społeczeństwie. (…)
Kościół nam mówi: zatrzymaj się, pomyśl kim jesteś i dokąd zmierzasz. Kościół mówi za Chrystusem: uważajcie na samych siebie. I za psalmistą powtarza: idźcie z radością na spotkanie Pana. Do nas należy wybór w jaki sposób ten czas adwentu będziemy przeżywać. Ja serdecznie zachęcam, żebyśmy ten czas przeżywali refleksyjnie, z zatrzymaniem się. Żebyśmy uważali na samych siebie, żebyśmy też spotykali się z Chrystusem, który ciągle przychodzi.
Święta Bożego Narodzenia to jest przypomnienie faktu historycznego przyjścia Chrystusa. Ale On ciągle przychodzi. Przychodzi do nas zwłaszcza w Eucharystii, dlatego serdeczna prośba: Szanowni Państwo ceńmy ten czas niedzielnej Eucharystii! To przecież tylko godzina. W skali tygodnia niewiele ale przecież wiele, bo to spotkanie z Nim, z Chrystusem który przychodzi. I jeśli tak przeżyjemy ten czas adwentu to pewnie inaczej też przeżyjemy święta Bożego Narodzenia, ale także pomyślimy o tym, co jest kresem naszego życia, bo kiedyś ten adwent naszego życia się skończy i przejdziemy do rzeczywistości, w którą wierzymy i której oczekujemy, a tą rzeczywistością będzie spotkanie z Nim, z naszym Zbawicielem - tym przychodzącym i obecnym.
Bądźmy także obecni przy nim sercem i umysłem. Życzę państwu pięknego czasu adwentowego. Niech Pan Bóg błogosławi i także na te święta nadchodzące, aby były Boże, radosne, spokojne, rodzinne i pełne pokoju, bo Chrystus przychodzi do nas jako Książe Pokoju. Szczęść Boże!